kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Sendika Yalçın: Masanın Gücü Emeğin Gücü İle Orantılı Olmalı

Yalçın: Masanın Gücü Emeğin Gücü İle Orantılı Olmalı

Hizmet kolları tekliflerinin müzakere edildiği toplantıda konuşan Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bu masa kamu görevlilerinin sorunları için en önemli çözüm merciidir. Masanın gücü emeğin gücü ile orantılı hale gelmelidir. Bunun yolu uzlaşıdır" dedi.

Giriş Tarihi: 16 Ağustos 2017 Çarşamba 00:26
Yalçın: Masanın Gücü Emeğin Gücü İle Orantılı Olmalı

Hizmet kolları tekliflerinin müzakere edildiği toplantılar sona erdi. 4.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri Pazartesi günü devam edecek. Memur-Sen, hizmet kolları tekliflerinin müzakere edildiği toplantıda konuşan Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Masanın gücü emeğin gücü ile orantılı hale gelmelidir. Bunun yolu uzlaşıdır" dedi.

"Toplu Sözleşme sistematiği ve mevzuatı üzerine getirdiğimiz eleştirel bakışa Kamu-Sen'inde katılmış olması sevindiricidir" diyen Yalçın, "Bu masa kamu görevlilerinin sorunları için en önemli çözüm merciidir. Masanın gücü emeğin gücü ile orantılı hale gelmelidir. Bunun yolu uzlaşıdır. Sürecin, çok daha verimli ve çok daha nitelikli yürütülebilmesi için, toplu sözleşme sistematiğinin de üzerine konuşulması gerekiyor" dedi.

Toplu Sözleşme Sistematiği Değişmeli

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Toplu Sözleşme hakkını 2012’de aldık, dolayısıyla aradan geçen süreç, ortaya konan tecrübe, bizlere birçok şey öğretti. Demek ki, yasanın ve bu sistematiğin yeniden gözden geçirilerek değerlendirilmesine, daha verimli daha çözüm üreten bir yapıya kavuşturulmasına ihtiyaç var. Masaya, 750’nin üzerinde teklifle gelindiğinde o masa doğal olarak bunalıyor. Hâlbuki sorunların aşağıdan çözülmesi gerekiyor. Toplu Sözleşmede hizmet kolu müzakerelerinin çok daha fazla sorun çözücü olması gerekiyor. Masaya eleştiriler getirdik ama getirdiğimiz eleştirileri de burada birlikte müşahede ettik. Bu toplu sözleşme görüşmelerinden önce de 'toplu sözleşme sistematiğini de eleştirmeliyiz' diye düşünmüştük ancak 'masanın ortasında masayı provoke etmek anlamına gelebilir' diye bu konuya girmedik. Hâlbuki uluslararası normlar dikkate alarak sistematiği tartışmaya açma zorunluluğumuz ortada. Türkiye’de Memur Sendikacılığının geleceğini ileri boyutlu bir şekilde tartışabilmeliyiz. Önümüzdeki süreç bize şunu gösteriyor ki bu konuda bir tadilata ihtiyaç var."

Masaya ilişkin eleştirilerini sürdüren Yalçın, "kamu kurum ve kuruluşlarında çok fazla istihdam türü var. Bu kadar fazla istihdam türü olması bilgi, belge, doküman karmaşıklığı ve kirliliğine sebebiyet vermekte, bunun yanında fiilen karşımızda duran çok sayıda istihdam türü çeşitliliği iş güvencesi boyutuyla da sıkıntı doğurmakta. Biz istihdam türlerinin sadeleştirilmesi, istihdam türüne bakılmaksızın tüm kamu görevlilerinin karolu istihdama geçirilmesini istiyoruz, masanın ilk kazanımının bu olmasını istiyoruz. Bakan Julide Sarıeroğlu’nun işçi sendikacılığının içinden gelmesi, memur sendikacılığı açısından avantajdır. Bu birikim memur sendikacılığının yasal mevzuatına şekil vermeye bir avantaj olarak yansıyacaktır. Çalışma Müsteşarımız nasıl buradaki toplantıya katılıyorsa, ilgili bakanların da müsteşarı burada otursaydı arkadaşlarımız yanında teknik desteği sağlasaydı, bu masa çok daha fazla etkili olurdu. Müsteşarı arayıp, derdimi anlatamayışının nedeni, ilgili arkadaşın buradaki atmosferi yaşamayışıdır. Kamu sorunlarını çözememiş, birikiyor, bunları çözmek bizim ortak görevimizdir" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık