kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Kamu Öğretmenlere yeni yönetmelik geliyor

Öğretmenlere yeni yönetmelik geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakan Yılmaz ile 81 ilden gelen öğretmenleri Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2017 Pazar 18:17
Öğretmenlere yeni yönetmelik geliyor

Programda konuşan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Millet Mektepleri´nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde gelecek nesillerimizi yetiştirmek için özveriyle çalışan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü´nü kutluyorum. Sağlık ve huzur dolu nice öğretmenler gününe sevdikleriyle birlikte ulaşmalarını diliyorum." ifadesini kullandı. Yılmaz, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, nesilleri yetiştirmek, Türkiye´yi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarmak için ülkenin dört bir tarafında büyük fedakarlıklarla, eğitimin meşalesini taşırken şehit düşen, hayatını kaybeden öğretmenleri rahmetle, saygı ve minnetle andığını belirtti.

"Uğruna can verdikleri değerler bugün daha güçlü. Ülkemiz medeniyet yarışında düne kıyasla bugün daha ilerde. Eğitim meşalesi bugün daha parlak olarak elden ele taşınıyor, nesilden nesile aktarılıyor. Bu da bizim yarınlara olan umudumuzu artırıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuşan Bakan Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım´a eğitime verdiği destek, öğretmenlere gösterdiği ilgi ve Çankaya Köşkü´nde kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti. Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitim sisteminin temel unsuru öğretmendir. Ülkemizin geleceğinin teminatı olan gençlerimizin demokratik değerlerle buluşmasında, onların milli ve manevi değerlerle donatılmasında, ülkemizin geleceğini inşaa edecek gençlerin yetiştirilmesinde en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize aittir. Eğitimin genel başarısı, herkes kabul ediyor ki, asla öğretmenin başarısından fazla olamaz. Öğretmen ne kadar iyiyse, sistem de o kadar iyidir." Toplumsal gelişim açısından her mesleğin önemli olduğuna fakat öğretmenliğin yeri ve öneminin daha farklı olduğuna işaret eden Bakan Yılmaz, öğretmenin her mesleğin yetiştiricisi ve toplumsal kültür ve değerlerin de aktarıcısı olduğunu kaydetti.

"Öğretmenlik en itibarlı meslekler arasında"

Öğretmenlerin, çağın önünde olması gerektiğine değinen Bakan Yılmaz, yaşanan çağda bilgi ve teknolojinin baş döndüren bir süratle değiştiğini ve geliştiğini, bunun doğal bir sonucu olarak da birgün önce öğrenilenlerin, birgün sonraya yetmediğini bildirdi. "Öğrencilerimizin hayata bakışlarını ve algılarını geliştirecek olan öğretmenlerimizin bu sorumluluklarını yerine getirmesi için sürekli kendini geliştirmesi, araştırmasını, okumasını ve mesleki gelişimlerini desteklemek istiyoruz." diyen Yılmaz, bu nedenle öğretmenlik mesleğine yönelik iyileştirme çalışmaları başlattıklarını belirtti.

Bakan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu çerçevede lisans eğitimlerinin yapılandırılmasına, öğretmen alımına, adaylık ve yetiştirme süreçlerine, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini teşvik etmeye, performanslarının değerlendirilmesine, kariyer gelişimine ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine kadar pek çok hususta yol haritası niteliğinde olan Öğretmen Strateji Belgesi bu yıl Resmi Gazete´de yayımlandı. Öğretmen Strateji Belgesi, yaşam boyu öğrenme yaklaşımıyla üç amaca yönelik olarak hazırlanmıştır. Yüksek nitelikli iyi yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak eğitime kazandırılması, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini sürekli kılmak ve öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü güçlendirmek."

İstanbul Üniversitesi´nin "Türkiye´deki en itibarlı meslekler" çalışmasına işaret eden Bakan Yılmaz, Türkiye´de en itibarlı mesleklerin arasında öğretmenliğin  bulunduğunu vurguladı. OECD ülkeleri arasında en fazla öğretmen olmak isteyen kişinin Türkiye´de bulunduğunu aktaran Yılmaz, "Öğretmenlik Türkiye´de en saygın, en itibarlı mesleklerden biridir. Bunda hiç kimsenin  şüphesi yok." dedi. Bakan Yılmaz, "Önümüzdeki dönemde Öğretmen Akademisi´ni hayata geçireceğiz. Bununla ilgili yönetmelik taslağımızı hazırladık. Amacımız daha güçlü, daha müreffeh bir ülke için milli ve manevi değerlerimize bağlı, evrensel değerlere açık, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizle 21. yüzyılı, Türkiye´nin yüzyılı yapmaktır. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkarılmasında şüphesiz en büyük pay öğretmenlerimize ait olacaktır. Türkiye´yi bugünlere taşıyan, bugün geldiği seviyeden çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne taşıyacak nesilleri yetiştiren öğretmenlerimize emekleri için binlerce kez teşekkür ediyorum. Bu vesileyle emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu günler diliyor, şehit ve ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Programda, öğretmenleri temsilen kürsüye gelen Şanlıurfa Başören İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Aysel Ösüz, "Öğretmenlik, vatana hizmet, yetiştirilecek her evlat ise vatana kazandırılacak cevherdir." dedi. Öğretmenliğin hassasiyet gerektirdiğini belirten Ösüz, "Özenle yetiştireceksin yavruları, bayrağı anlatacaksın onlara. Uğrunda şehit düşenleri anlatacaksın. Çanakkale Savaşı´nda savaşa gidip de dönmeyen 15´lileri, cephaneyi korumak uğruna donarak şehit olan Şerife Bacı´yı anlatacaksın. Anlatacaksın ki bu vatanın kutsallığını bilsinler. Bilsinler ki boş durmasınlar, çalışsınlar. Bu mukaddes vatan toprakları için faydalı işler yapsınlar." diye konuştu. Her çocuğun eğitim hayatı için anlatacağı bir öyküsü bulunduğunu, kendisinin de öğretmen olarak elinden geldiğince onların öyküsünde en güzel yerde durmak için çaba gösterdiğini kaydeden Ösüz, konuşmasına şöyle devam etti: "Sayın Başbakanım, zatıalinizin huzurunda, yüreğimin derinliklerinden geçen Öğretmenler Günü mesajını paylaşmak istiyorum. İnanın bana tüm kalbimle şunu söylüyorum, iyi ki öğretmenim, iyi ki öğretmen olmuşum. Ben bu hayatta bir anneliği bir de öğretmenliği çok sevdim. Öğretmenler Günü´nüz kutlu olsun." Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Ösüz, salondaki öğretmenler tarafından ayakta alkışlandı. Başbakan Yıldırım da bu sırada duygulandı. Programda ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenler Türk Halk Müziği Korosu´nca türküler seslendirildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık