kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem FETÖ sanığı Genel Müdür nihayet görevden alındı

FETÖ sanığı Genel Müdür nihayet görevden alındı

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama’nın görevden alınmasının ardından, Karayama tarafından korunduğu iddia edilen Tarım Kredi Kooperatiflerine ait Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Balkan Akbaş da görevden alındı. Akbaş, 15 Temmuz darbe girişiminden bir hafta sonra FETÖ’den tutuklanmış, sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Akbaş halen Silivri’de Fetö davasından yargılanıyor.

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2018 Cuma 10:33
FETÖ sanığı Genel Müdür nihayet görevden alındı

Akbaş, halen FETÖ’den yargılanıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finansman sağlayıp örgüt adına himmet topladıkları ve kurdukları şirketlerde usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle Boydak Holding ve Kaynak Holding eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 27'si tutuklu, 137 sanığın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri’de yargılandığı davanın beşinci duruşması 2018 Ocak ayı başında yapıldı.

Duruşmaya, 27 tutuklu sanık ile aralarında duruşma tarihinde halen Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü olan Balkan Akbaş’ın da olduğu 30 tutuksuz sanık da katıldı.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Balkan Akbaş, 15 Temmuz darbe girişiminden bir hafta sonra FETÖ’den tutuklanmıştı. Akbaş, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ve görevine dönmüştü.

20 yıla kadar ceza istemiyle yargılanıyor

Görevden alınan Akbaş, halen Silivri’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finansman sağlamak ve kurdukları şirketlerde usulsüzlük yapmak iddianameli toplu davada;

 “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 5 ile 10 yıl, “terör örgütleri veya teröristlere fon sağlamak ve toplamak” suçundan da 5 ile 10 yıl olmak üzere toplam 10 yıldan 20'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianame ile yargılanıyor.

Akbaş, savunmasında “Profesyonelim” dedi

Balkan Akbaş son duruşmada yaptığı savunmada, emeklilik sektöründe uzun yıllar çalıştığını ve tecrübesinden faydalanmak isteyen Bank Asya yöneticilerinin kendisine çok iyi bir iş teklifi yapması üzerine bankada çalışmaya başladığını ifade etti.

Şirkette bir süre de hisse sahibi olduğunu, daha sonra hisselerini satıp iyi bir maaşla işine devam ettiğini aktaran Akbaş, Bank Asya'da genel müdür yardımcısıydım. TMSF, Bank Asya'yı devraldıktan sonra herkes hakkında araştırma yapıldı. FETÖ ile ilişkisi olanlar görevden alındı. Benim ise herhangi bir ilişkim olmadığı için beni genel müdür vekili yaptılar. Görevime de bu şekilde devam ediyordum, dedi.

Bereket Sigorta’nın oluşumu

Tarım Kredi Kooperatifleri, 2017 yılı Ocak ayında, FETÖ’den Kayyuma geçen Işık Sigorta’nın yaklaşık yüzde 80 hissesini, Kooperatifin Sigorta şirketi kurması halinde hiç sermaye gerekmemesine rağmen, 34 milyon TL karşılığında satın aldı ve adını Bereket Sigorta olarak değiştirdi. Aynı Şekilde FETÖ şirketi Asya Emeklilik’i de bünyesine kattı.

Akbaş için kripto FETÖ’cü iddiaları;

Asya Emeklilik’iFETÖ’nün Kara Parasını aklamak için kurdu iddiası

Kamuoyundaki iddialarda, Banka Asya’nın FETÖ’de olduğu dönemde FETÖ’nün Kara Parasını aklamak amacıyla şirketi kurduğu iddia edilen Balkan Akbaş’ın, himmet paralarının BES hesapları üzerinden aklanmasına göz yumduğu iddiasına rağmenTarım Kredi Kooperatifleri genel müdürü Ayhan Karayama tarafından her iki şirketin (Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik) CEO'su yapıldığı,  15 Temmuz sonrasında FETÖ’ye finansman sağlamak iddiasıyla tutuklanmış olmasına rağmen Karayama tarafından görevde tutulduğu biliniyor.

BES Birikimlerini Bank Asya Hisselerine yatırdı iddiası

Balkan Akbaş’ın ayrıca 17/25 Aralık sonrası Asya Emeklilik şirketine ait BES birikimlerini, emeklilik katılımcılarının fonlarının zarar etmesi pahasına, Asya Katılım Bankasına destek olmak için Bank Asya hisse senetlerine yatırdığı da iddialar arasında.

Akbaş’ın FETÖ şirketi Banka Asya ve Asya Emeklilik serüveni

Balkan Akbaş, 2010 yılında Fetö yönetimindeki Asya Katılım Bankası A.Ş.’de çalışmaya başladı. Akbaş, burada sürdürdüğü danışmanlık görevinin ardından, 2011’de ise Asya Emeklilik’in kurulumu sırasında koordinatörlük görevine getirildi.

Balkan Akbaş, 2012 Yılı Temmuz ayında ise Fetö yönetimindeki Bank Asya’nın iştiraki emeklilik şirketi Asya Emeklilik’in, Teknik ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmişti.

YORUMLAR
  • yorum2018-02-17 17:05:24abdullah birisi

    bu kişi, kripto karayama'nın operasyon elemanıdır.her ikisi de fetöden aldıkları talimatlarla hareket etmiştir ve inşallah en kısa zamanda koğuş arkadaşı olacaklar.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık