kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Medya Doğu'nun Efes’i turizme açılıyor

Doğu'nun Efes’i turizme açılıyor

Güneydoğu’da önümüzdeki yıllarda adını çok sık duyacağınız, hatta “Doğu’nun Efes’i” olarak adlandırılacak Zerzevan Kalesi turizme açılıyor. Üstelik içinde barındırdığı, günümüzden 1.700 yıl öncesine ait Mithras Tapınağı kalıntıları ve sırlarıyla…

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2017 Salı 20:56
Doğu'nun Efes’i turizme açılıyor

ROMA İMPARATORLUĞU’NUN SINIR GARNİZONU

 Diyarbakır-Mardin Karayolu üzerinde, yerden 150 metre yükseklikteki bir tepede 4 yıldır sessiz sedasız süren arkeolojik kazılarda önemli bulgulara ulaşıldı. Şimdiye kadar insanların çok bilmediği kaledeki kazı, Roma İmparatorluğu’nun Güneydoğu’daki varlığına dair önemli ipuçları da taşıyor.

 TOURMAG TURİZM DERGİSİ’NE KAPAK OLDU

 TOURMAG Turizm Dergisi, Amida ile Dara arasındaki antik ticaret yolu üzerinde geniş bir alanı kontrol altında tutan bu kaleyi kapak konusu yaptı. Aynı zamanda Roma-Sasani arasındaki büyük mücadelelere de sahne olan Zerzevan Kalesi’nin, önümüzdeki günlerde bölgenin yeni turizm destinasyonları arasına girmesi bekleniyor.

 YEDİ BÖLGEDEN ÖZEL TURİZM HABERLERİ

 Dergi sayfalarında Antalya, Bodrum, Kapadokya turizm bölgelerinden İngilizce olarak yayınlanan haberlerin yanı sıra Türkiye’nin yedi bölgesinden özel turizm haberleri de bulunuyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turizm değerleri dışında, sahip olduğu diğer kaynaklar sayesinde Türkiye’nin gıda ve enerji üssü de olabileceğini yazan dergi, bu konuda uzman görüşlerine de yer verdi.

 SAFFET EMRE TONGUÇ, MELİH USLU, YAPRAK GÜRDAL, ÇAĞLA GÜRSOY

 TOURMAG Turizm Dergisi’nin yeni sayısında, Saffet Emre Tonguç’tan Çağla Gürsoy’a kadar yazarların zevkle okuyacağınız yazıları yer alıyor. Saffet Emre Tonguç “Amalfi Sahili”ni yazarken, Melih Uslu “Türkiye’nin En Güzel Yolları” başlığı altında Ağrı’dan Doğubayazıt’a uzanan rotayı gözler önüne serdi. Ünlü blogger Yaprak Gürdal, sualtının gizemi ve dalışın dayanılmaz cazibesini harika bir dil ile yazıya döktü. Fest Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen ise, TOURMAG okurları için kaleme aldığı DELHİ yazısında eski ve yeni farkını ortaya koydu. Çağla Gürsoy, Bodrum’un eğlence rehberini gözler önüne sererken; Reha Tartıcı Alanya’yı, Yiğit Uygun da Güllük Körfezi’ndeki Kazıklı Koyu’nu ilk kez gün yüzüne çıkardı.

HÜZÜNLÜ MİRAS: MÜBADELE

 Etkilenen, etkilenmeyen hepimiz için hüzünlü bir miras olarak kabul ettiğimiz MÜBADELE’yi, Süreyya Aytaş kaleme aldı. Ailemizden bir başka genç blogger Oğulcan Tatar, yakın dostlar Saraybosna ve Mostar’ı kendine özgü gözlemleriyle aktarırken, Emin Eren Özlen ise Kuzeyin Atina’sı Edinburgh’u kaleme aldı. FIJET Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Sema Kutlu, Orta Avrupa’nın masalsı başkenti Bratislava’yı anlatırken, Zeynep İnak da Kuşadası bölgesinde Jeotermal Enerji Santralleri’ne (JES) “Hayır!” diyenlerin sesi oldu. Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Barbaros Kon, “Turizmde insan kaynağını nasıl cezbedebiliriz” sorusunun yanıtlarını verdi. Özge Ç. Denizci ise, Ekim ayı sonuna kadar uzanan kültür-sanat etkinliklerinin ajandasını sizler için hazırladı.

http://www.tourmag.com.tr/dogunun-efes-i-turizme-aciliyor/

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık