kizilay_banner_120X600

Ana Sayfa Gündem Danıştay’dan, İLKSAN’a durdurma kararı

Danıştay’dan, İLKSAN’a durdurma kararı

Eğitim-Bir-Sen’in, 2.3.2017 tarihli ve 29995 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İLKSAN ana statü değişikliğinin bazı hükümlerine karşı açtığı davada, mevcut il ve ilçe temsilcilerinin görev süresinin 4 yıldan 6 yıla çıkarılması hükmü ile Sandığın iki yılda bir bakanlık müfettişlerince yapılan denetimini bakanın takdirine bırakan hükmün yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Giriş Tarihi: 21 Eylül 2017 Perşembe 16:26
Danıştay’dan, İLKSAN’a durdurma kararı

Sandığın olağan denetimden çıkarılması hukuka aykırı görüldü

İLKSAN’ın ana statüsünde gerçekleştirilen değişiklikle, Sandığın idari ve mali işlemlerinin iki yılda bir bakanlık müfettişlerince denetleneceği hükmü kaldırılarak, yerine bakanın gerekli görmesi halinde denetlenebileceği hükmü getirilmişti. Danıştay 11. Dairesi, “Sandığın denetimine ilişkin olarak olağan denetim sisteminden çıkarılmasını gerektirecek hukuken kabul edilebilir geçerli bir neden bulunmadığı” gerekçesiyle Bakanlık müfettişlerince her iki yılda bir yapılması gereken rutin denetim yerine bakan inisiyatifine bırakılan denetimi uygun bulmadı.

Sandık üyesinin seçme ve seçilme hakkının ihlali de mahkemeden döndü

Dava konusu edilen aynı değişiklikle 4 yıllık bir dönem için seçilen il ve ilçe temsilcilerinin görev süresi, üyenin seçme ve seçilme hakkı ihlal edilerek 6 yıla çıkarılmıştı.

Danıştay, bu hususta da “sandık üyelerinin temsilcilerini kendi iradelerine uygun olarak seçme hakkını iki yıl süreyle sakatlayacağı” gerekçesiyle dava konusu işlemin yürütmesini durdurdu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık